Den matek – kde se vzal, proč se slaví a jaký dárek mamince vybrat?

Laskavá, trpělivá, milující, starostlivá, podporující, silná, obětavá. Jen těžko se dají vyjmenovat všechny charakteristiky, kterými maminky oplývají. To ony nám vždycky byly nablízku, smály se s námi, když nám bylo dobře, plakaly, když nám život dával zabrat. A kdyby to šlo, vzaly by na sebe všechnu naši bolest i trápení. Kdy jindy bychom se jim tedy poklonit, než právě na Den matek?

Zdroj: Lucie Bartáková  

První zmínky už ve starověku

Kořeny tohoto svátku můžeme hledat dokonce už ve starověku, kdy se uctíval kult plodnosti a mateřství. Od 16. století je pak známá anglická tradice zvaná „Mothering Sunday“, neboli „Mateřská neděle“. V té době spousta chudých lidí sloužících v bohatých domácnostech dostávala volno, aby mohli zajet domů navštívit svoje nejbližší. Avšak Den matek tak, jak ho známe dnes, vznikl ve 20. století v USA. Prosazovaly ho bojovnice za rovnoprávnost. Celonárodní svátek nakonec v roce 1914 uznal prezident Woodrow Wilson, a tak se druhou květnovou neděli začal slavit. U nás se „uchytil“ od roku 1923, a to hlavně zásluhou dcery T. G. Masaryka Alice. V dobách komunismu ale neměl na růžích ustláno, byl považován za nežádoucí, a tak se „ztrácel“ ve světle bohatých oslav Mezinárodního dne žen.

Od Česka přes Japonsko až po Kanadu

Na maminky myslí celý svět, oslavují je v 80 různých zemích, a to dokonce i napříč náboženstvími. A přesto, že myšlenka zůstává všude stejná, den, kdy se maminkám vzdává hold se různí. U nás jde o druhou neděli v květnu, letos tedy Den matek připadl na datum 9. května. Podobně je tomu i v dalších zemích – od Slovenska, Rakouska a Německa, přes Indii, Keňu, Japonsko až po USA. V arabských zemích v Severní Africe a na Blízkém východě pak mají maminky svůj den 21. března, v Polsku 26. Května a v Indii, Mexiku či Singapuru 10. května.

 

Zdroj: Lucie Bartáková  

Jak říct „děkuju“

Jaký dárek mamince vybrat? Chybět pochopitelně nesmí květiny jako růže, tulipány, či karafiáty. K nim věnujte i nějakou drobnou sladkou pozornost, třeba v podobě čokolády. Vedle nešlápnete ani s klasickými dárky pro ženy, tedy se šperky, parfémy nebo dekoracemi v podobě andělů. Stylový „kousek“ pak představují květinové dárkové krabičky – kvJETOboxy, které si můžete nechat naaranžovat podle vašeho přání. Kromě hmotných dárků můžete vaší mamince věnovat i společně strávený čas anebo jí dopřát odpočinek tím, že přiložíte ruku k dílu a obstaráte péči o domácnost. Nebo ji jenom obejmete a dáte jí pusu. Je to na vás – hlavně na ni nezapomeňte!

Šárka a tým Ne-vinné dárky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení